Vecka 20

 

Den här veckan jobbade vi med bondestensåldern det var spännande.Vi lärde oss om vad de åt och de bygde saker.

På matten höll vi på med mm, dm, cm, m och km. Det var roligt 2cm är 20 mm.I tisdags var vi på utflykt till Elias och Evelina. Vi grillade hamburgare  och fick se på en runsten.Det var spennande och kul.Vi gick också upp på ett högt berg ovanför deras hus.

På bilden så fick vi teckna skalbaggar.

i torsdags fick vi lyssna på musik på lekskonerna.Vi fick bättre arbetsro.

På idrotten fick vi köra Brenboll.Sebbe slog en lång boll det var roligt.

Sebbe, Elias och Viggo skrev denna vecka

Berga utflykt

Igår var vi på utflykt hem till Elias och Evelina. Först gick vi till Elias och Evelina. Sedan klappade vi djuren. Sen gick vi till runstenen. Det var spännande. Efter en stund åt vi hamburgare. Smaskens, det var gott! Till slut gick vi upp på berget, det var jobbigt. Sen fick vi kolla på insekter och leka. Det var kul. Till slut fick vi fika, smaskens, det var gott. Därefter fick vi gå hem. Jag tyckte att det var en rolig utflykt. Jag lärde mig om runstenar. Jag såg ett träd som heter gran. Jag såg en pissmyra och en blomma som heter maskros.

Så här skrev Sebastian dagen efter utflykten.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Translate »