Bondgårdsbesök

I fredags åkte vi i 1a och halva 1b på studiebesök till bondgården i Västbo. Bonden heter Karl-Åke. Han berättade att han jobbat på gården sen han var 7-8 år. Han är en mjölkbonde. Han berättade att han är en ”solfångare” Solen gör så att gräset växer. Så äter korna gräset och så kan  bonden mjölka korna så att vi kan köpa mjölken.
På bondgården fanns mycket att se kor, kalvar,tjurkalvar och kvigor. Kviga heter kon som inte fått kalv än. Det fanns 301 kor med kalvarna. Kalvarna var jättesöta. Korna kan också ha horn.
Korna äter hö och gräs. Man behöver mjölka en ko 2 gånger om dan till och med på julen. Vi fick se när en robot mjölkade en ko. Mjölken åker till mejeriet i Sundsvall.
Felix stoppade in handen i munnen på en ko. Tungan var sträv. Elias pussades med en kalv.
Man ska vara lugn med kor.
Vi fick varsitt koglas.

Text och foto klass 1a

 

 

One comment

  1. Heléne skriver:

    Vad spännande det måste ha varit att hälsa på korna på bondgården. När jag var liten var jag på en bindgprd varje sommar. Det var så mysigt att få vara med korna och hjälpa till att mocka och en massa annat. Vet ni vad man gjorde när man mockade?

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Translate »